Iš konkurso „Fizikos bandymai aplink mus“ sugrįžus

nuotrauka1Joniškio Mato Slančiausko progimnazija pavadinta garbingu knygnešio – tautosakininko vardu. Mokykloje puoselėjamos etnokultūrinės tradicijos, bet nepamirštama ir gamtos mokslų. Pabandėme pažiūrėti į tradicinę lietuvio sodybą, kunigaikščio pilį ir paieškoti ten fizikos.

1Suvieniję technologijų ir fizikos žinias 8b klasės mokiniai Ema Viktoravičiūtė, Rimantė Stankūnaitė, Jogailė Skablauskaitė, Austėja Pilipuitytė, Urtė Petrauskaitė, Emilė Kazimieraitytė, Emilija Galkutė, Ugnė Aleknavičiūtė, Iveta Čerbauskaitė, Rokas Gervetauskas, Rokas Bytautas, padedami technologijų mokytojos Jūratės Pinkienės ir fizikos mokytojos Astos Radžvilienės, sukonstravo keletą sodybų ir pilies maketą su paprastaisiais – veikiančias mechanizmais.

2Kad priešams būtų sunku patekti į pilį, sukonstruotas pakeliamasis tiltas. Sukant skridinius grandinės susivynioja ir tiltas pasikelia. Pilies bokšte įtaisytas skridinys, kuriuo galima visus krovinius pakelti lengviau ir paprasčiau — laimint jėgos. Sodybose – šuliniai su skirtingais vandens pakėlimo mechanizmais, sūpynės vaikams pasisupti. Pilies kieme įrengtas fontanas. Šis fontanas veikia susisiekiančiųjų indų principu. Pripylus vandens į tarą esančią aukščiau nei pats fontanas, pilies kieme matome trykštantį vandens fontaną..
Darbeliai, tai lyg maži konstruktoriai, su veikiančiais paparastaisiais mechanizmais, kartu ir mūsų protėvių buitį vaizduojančios sodybos. Smagu pažvelgti į fiziką mūsų kasdienybėje ir suprasti, kad šį mokslą žinojo ir taikė mūsų protėviai.

Maketai mus džiugina, malonu atrasti fiziką kasdieniniuose reiškiniuose.

3Rokas Gervetauskas ir Rimantė Stankūnaitė darbų pristatyti išvyko į Kaune vykusi respublikinį fizikos kūrybinių darbų konkursą „Fizikos bandymai aplink mus“. Konkursą organizavo KTU, LFMA, Kauno miesto Švietimo skyrius. Maketai susilaukė didžiulio mokytojų ir mokinių susidomėjimo ir įvertinimo. Mokinių kūrybinis darbas buvo įvertintas II-ąją vieta bandymų sekcijoje. Iš konkurso Rimantė ir Rokas sugrįžo pasisėmę naujų idėjų, patirties pristatant savo darbą, kurios tikrai prireiks …

Linkime sėkmės ir naujų įspūdingų projektų puikiai fizikų – technologų komandai!