GEOGRAFIJOS MOKYMASIS KITOJE ERDVĖJE

Mūsų progimnazijos šeštokai prieš prasidedant atostogoms turėjo galimybę dalyvauti netradicinėje geografijos pamokoje kitoje erdvėje. Pasirinkta ugdymosi erdvė – seniausias geologijos muziejus Lietuvoje, įkurtas 1803 m. Vilniaus universitete, Gamtos mokslų fakultete. Čia mūsų laukė gidė, kuri supažindino su Žemės raidos istorija ir nukėlė mus į laikotarpį, kada gimė ši planeta, t.y. prieš kelis milijardus metų. Mokiniai sužinojo, kas slūgso mūsų Žemės gelmėse, pamatė, kaip atrodo giliausias sluoksnis branduolys, meteoritai, lavos luitai. O uolienų, mineralų gausybė! Didelė kolekcija, kuriai apžiūrėti reikėtų ne vienos dienos, o mes turėjome tik pusantros valandos. Tačiau vaikai suspėjo išsirinkti jiems labiausiai patinkančius akmenis ir pasidomėti, kaip jie susiformavo, iš kokio krašto atgabenti. Merginos labiausiai domėjosi brangakmeniais ir tauriaisiais metalais auksu, sidabru, platina, o vaikinai – žemiškais akmenimis, t.y. granitu, bazaltu, dolomitu. Apžiūrint kolekcijos eksponatus, mokiniai susipažino su Lietuvos, Baltijos šalių regiono, kitų pasaulio kraštų geologija, procesais, vykstančiais giliai po mūsų kojomis, klimato kaita Žemės evoliucijos eigoje ir per trumpą laiką ,,nukeliavo“ 4,6 mlrd. metų. Atskiras stendas skirtas ir Joniškio kraštui, kuriame patalpinti uolienų gabalai iš Skaistgirio ir Žagarės dolomitinių atodangų. Pamokos finalas – mikroskopų kolekcija. Išsiaiškinome, kad apžiūrint pro šiuos didinamuosius prietaisus atskiras uolienas, galima stebėti jų vidinę sandarą, matyti jose spalvų žaismą. Keliems mokiniams taip patiko geologijos muziejuje, kad nei minutei neatsitraukė nuo gidės ir vis klausinėjo, kas juos domino, o vienas net išsakė savo svajonę čia dar sugrįžti ne vieną kartą ir galbūt pasirinkti geologijos studijas.

Pagilinus geografijos žinias universitete, mūsų laukė sportinė veikla, t.y. pramogos SKY parke, batutų centre, įsikūrusiame OGMIOS miestelyje. Vaikams taip patiko šokinėti ant didžiausių Europoje batutų platformų, kad programa, trukusi 2,5 valandos, pralėkė kaip viena akimirka. Salto ore, šuoliai į kempinių baseiną, ir galimybė sužaisti krepšinį ant judančios dangos – tai išbandymai, kuriuos mokiniai patyrė pirmą kartą. Ši veikla grūdino vaikų sielas ir kūnus, mokė tolerantiškumo ir telkė visus bendram tikslui – pajusti sėkmę ir pasitenkinimą.

Atsisveikinant su sostine, užsukome į Akropolį, kuriame rinkomės pramogas pagal savo poreikius ir galimybes. Kas aplankė kino teatrą ir žiūrėjo animacinį filmą apie trolius, kas čiuožinėjo Ledo arenoje, o kas ruošė lauktuves į namus ar linksmai ir skaniai leido laiką su draugais.
Išvyka į Vilnių mokiniams davė labai daug: praplėtė geografinį akiratį apie Žemės geologiją, galimybę užsiimti sveika gyvensena, bendrauti su bendraamžiais ir moksliniais darbuotojais. O kadangi mūsų vairuotojas pasiklydo mieste, todėl keli šeštokai padėjo susiorientuoti klaidžiuose gatvių labirintuose.

Už nuoširdžią pagalbą, lydint mokinius į geografijos žinių pasaulį, dėkoju mokytojai Raimondai ir savo dukrai Gintarei, kurios mūsų išvykos epizodus įamžino nuotraukose.

6b klasės auklėtoja Vaida