„Atmintis gyva, nes liudija“

Kviečiame Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – paminėti visuotine pilietine akcija
„Atmintis gyva, nes liudija“

sausio13_zvakesTarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau − Tarptautinė istorinio teisingumo komisija) kviečia Lietuvos mokyklas, Tolerancijos ugdymo centrus bei įvairias Lietuvos institucijas prisijungti prie jau kasmetine tradicija tapusios pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“.
2013 metais šią akciją siūlome organizuoti sausio 11 d. (penktadienį), nes Sausio 13-oji bus sekmadienis, t. y. nedarbo diena.
Tad kviečiame visoje Lietuvoje sausio 11 d. 8.00 valandą dešimčiai minučių užgesinti šviesą ir languose uždegti atminties žvakutes.
Pilietinė akcija skiriama prisiminti ir paminėti prieš 22 metus Lietuvos piliečių vieningą siekį apginti atkurtos valstybės nepriklausomybę ir bendrą pilietinę poziciją, padėjusią atsilaikyti prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją, bandymą karine jėga įvykdyti perversmą.
2013 m. pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“ Lietuvos vyks jau šeštą kartą. Lietuvoje ši pilietinė akcija pradėta organizuoti nuo 2008 metų, jos idėją pasiūlė Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos istorijos mokytoja Auksė Sereikienė. 2008 metais į ją įsitraukė per 100 mokyklų. Kasmet šią iniciatyvą palaikančių švietimo įstaigų daugėja, 2011 metais dalyvavusių institucijų buvo daugiau 1000. Pastaraisiais metais akciją „Atmintis gyva, nes liudija“ aktyviai palaiko ne tik įvairios švietimo įstaigos, bet ir Lietuvos Respublikos ambasados užsienyje, valstybinės institucijos: Lietuvos Respublikos Seimas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, ligoninės, policijos komisariatai, pasienio užkardos ir daug kitų įstaigų bei organizacijų. Toks aktyvumas rodo, jog pasiūlytas Sausio 13-osios įvykių minėjimas yra patrauklus ir turi pozityvų poveikį Lietuvos visuomenei.
Tikimės, jog ir 2013 metais šią pilietinę akciją aktyviai palaikys Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos, darželiai bei įvairios institucijos.
Tarptautinė istorinio teisingumo komisija siekia, kad pilietinė iniciatyva „Atmintis gyva, nes liudija“ taptų visuotine ir tradicine.
Iniciatyvos tikslai:
• Prisiminti kaip sovietų kariuomenė bandė įvykdyti perversmą Lietuvoje ir nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, o Lietuvos piliečiai apgynė valstybės nepriklausomybę;
• Suteikti prasmę Laisvės gynėjų dienos minėjimui mokyklose ir miesto bendruomenėse;
• Puoselėti jaunimo istorinę atmintį bei patriotiškumą;
• Prisiminti ir pagerbti žuvusiuosius bei nukentėjusius valstybės gynėjus.
Akcijos simbolis – žvakė, kuri simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę.
Vieta: mokyklos, darželiai, įvairios institucijos
Data: 2013 m. sausio 11 diena (penktadienis)
Akcijos laikas: 8.00–8.10 val.
7.45–7.55 val. ties kiekvienu kabineto, koridoriaus langu padedama po žvakę (ties kiekvienu langu po žvakę lango viduryje). Kabinete, koridoriuje pastatoma tiek žvakių, kiek yra langų. Žvakės turi būti kelių centimetrų aukščio, kad lango rėmas jų neužgožtų.
8.00 val. uždegamos žvakės, dešimčiai minučių užgesinama šviesa.
Pastaba. Žvakių uždegimo laikas fiksuotas ( 8.00–8.10 val.) tam, kad žvakių liepsnelės plazdėtų įvairiose miestų ir vietovių vietose vienu metu. Ypač efektingai tai atrodo ryte, nes dar tamsu ir daugelis, skubėdami į darbą, atkreips į jas dėmesį ir prisimins dienos svarbą.
Degant žvakutėms, siūlome pakalbėti apie 1991 metų sausio įvykius ir jų reikšmę šiandien.
Mokyklas, ikimokyklinio ugdymo įstaigas ir kitas organizacijas, kurios susidomėjo ir nuspręs dalyvauti pilietinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“, prašome užpildyti registracijos formą, esančią tinklalapio www.komisija.lt Naujienų skiltyje arba kairėje pusėje tinklalapio meniu viršuje (žaliame fone užrašas: REGISTRACIJA – 2013.01.13)
Išsamesnę informaciją mielai suteiksime telefonu 8 706 63818 arba el. paštu: i.vilkiene@lrv.lt, t.kavaliauskas@lrv.lt

Švietimo programos koordinatorė
Ingrida Vilkienė

Laisvės gynėjų dieną minėsime kitaip

Sausio 11 d. 16 val. Joniškio kultūros centre vyks Menų sintezės judėjimo „Sintezija“ vieno unikaliausių kūrinių – Lietuvos himno instaliacijos „Tautiška giesmė“ pristatymas. Skaityti daugiau…